Kiedy pracujemy na pozornie dobrze działającym sprzęcie, łatwo zapomnieć o tym, że należy go regularnie czyścić. Wiele problemów z wydajnością pojawia się dopiero po czasie, zanim w ogóle zdąży się zauważyć, że laptop jest brudny. Wystarczy naprawdę niewiele, aby odpowiednio zadbać o swój sprzęt i przedłużyć jego wydajność, jak i żywotność. Jak wyczyścić laptopa? Poznaj sprawdzone sposoby na czyszczenie laptopa.
Na skróty:
Czyszczenie elementów zewnętrznych w laptopie – klawiatura, touchpad, ekran, porty VGA, HDMI, porty USB, i inne. Jak czyścić laptopa?
W kwestii czyszczenia zewnętrznych elementów w laptopie regularność jest bardzo istotna. W końcu zewnętrzne komponenty najłatwiej wyczyścić, bo nie trzeba niczego rozkręcać ani zanosić do specjalisty. Po czym właściwie poznać, że laptop jest brudny i wymaga czyszczenia? Oczywiście najłatwiej dostrzec to gołym okiem, jeśli widzimy kurz, pył, czy okruchy między klawiszami, czy plamy na ekranie. Możemy to też poznać po wydajności komputera. Jeśli z jakiegoś powodu działa wolniej, ale nie możemy znaleźć konkretnej przyczyny w systemie, być może właśnie twój laptop jest po prostu brudny. Zanim wyczyścisz laptopa, zawsze pamiętaj, aby odłączyć go od prądu i, jeśli to możliwe, wyjmij baterię. Unikniesz wtedy ryzyka spięcia elektrycznego.
Jak często należy czyścić laptopa?
To, jak często czyścić laptopa, zależy przede wszystkim od czasu i tego, w jakich warunkach pracujemy. Jeśli często dzielisz się sprzętem, bo jest to laptop biznesowy, warto przecierać codziennie klawiaturę chusteczkami antybakteryjnymi, aby pozbyć się bakterii, które się na niej zbierają. Należy czyścić laptopa z zewnątrz co kilka dni albo kiedy widzisz, że jest brudny i zakurzony. Warto mieć na uwadze, że sprzęt nie kurzy i nie brudzi się tak często, jeżeli dbamy również o otoczenie, w którym pracujemy z laptopem.
Czego nie robić przy czyszczeniu laptopa z zewnątrz?
Zanim przystąpisz do regularnego czyszczenia laptopa, musisz pamiętać o tym, żeby zachować ostrożność i nie używać byle jakich środków. Ani woda, ani silne środki chemiczne nie są rozwiązaniem, a tylko prostą drogą do uszkodzenia laptopa. Zawsze najlepiej używać środków przeznaczonych do czyszczenia sprzętu komputerowego. Nie używaj szorstkich ścierek, sięgaj tylko po takie, które nie zarysują obudowy ani ekranu. Odkurzanie laptopa również nie wchodzi w grę. Może się to wydawać szybkim sposobem na pozbycie się kurzu spomiędzy klawiszy, jednak należy pamiętać, że są to na tyle delikatne elementy, aby łatwo uległy uszkodzeniu przy silnym podmuchu.
Obudowa i ekran
Bardzo łatwo doprowadzić do uszkodzenia laptopa z zewnątrz, jeśli nie czyścimy zawiasów klapy laptopa. To, że jest zabrudzony, można bardzo łatwo poznać po tym, czy zamykanie klapy komputera nagle zaczęło sprawiać jakąś trudność. Jeżeli zawiasy stawiają wyraźny opór, lepiej się z nimi nie siłować, a po prostu je wyczyścić. Alternatywa niezamykania laptopa nie powinna wchodzić rzecz jasna w grę, bo wtedy wszystko inne zacznie się szybciej kurzyć i brudzić. Obudowę laptopa, która odpowiada przede wszystkim za ochronę elektronicznych podzespołów, najpierw należy przeczyścić suchą, delikatną ścierką, aby pozbyć się kurzu. Dopiero potem przetrzyj ją dedykowanymi wilgotnymi ściereczkami czyszczącymi. Obudowa jest bardziej odporna na uszkodzenia niż inne elementy, dlatego w tym wypadku można użyć nawet uniwersalnych ściereczek do czyszczenia. Najważniejsze, aby były delikatne.
Do czyszczenia ekranu laptopa najlepiej używać płynów przeznaczonych wyłącznie do czyszczenia monitorów. Woda lub środki do czyszczenia luster, czy szyb na nic się tutaj nie zdadzą. Co prawda, wyczyszczą ekran, ale mogą go przy tym uszkodzić. Warto się zaopatrzyć w ściereczkę z mikrofibry, dzięki której łatwiej uniknąć mazów. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie spryskiwać płynu bezpośrednio na ekran, zawsze poprzez chusteczkę lub ścierkę, w innym wypadku ryzykujesz dostaniem się płynu do delikatnych wewnętrznych elementów laptopa. Brzegi ekranu, w których kurz gromadzi się najłatwiej, możesz dodatkowo przeczyścić zwilżonymi płynem patyczkami do uszu.
Klawiatura
Klawiatura to jeden z najtrudniejszych zewnętrznych elementów do wyczyszczenia. Kiedy ekran wymaga więcej ostrożności, bo łatwo go uszkodzić, klawiatura najłatwiej i najszybciej się brudzi, a jest to jednocześnie siedlisko najtrudniej dostępnych zabrudzeń. Wszystko za sprawą przestrzeni między i pod klawiszami, pod które wszelkim okruszkom oraz kłębkom kurzu najłatwiej utkwić. Nie ma co odwracać laptopa do góry nogami, czy go „przedmuchać”, bo na niewiele się to zda. Możesz oczywiście to zrobić na początek, ale ostrożność nadal jest wskazana – machanie sprzętem na lewo i prawo, byleby na szybko wyciągnąć okruszki, mogłoby tylko zaszkodzić. Tutaj przyda się kilka środków. Zaopatrz się w sprężone powietrze, delikatny detergent, mokrą szmatkę z mikrofibry oraz patyczki do uszu. Najpierw należy skierować dyszę pod klawisze, sprawi to, że najtrudniej dostępny kurz oraz wszelkie okruszki w większości wydostaną się na zewnątrz. Wszystko to, co pozostało, można wyciągnąć za pomocą patyczków do uszu. Można wykonać obie te czynności nawet kilka razy, wiele zależy od tego, jak dawno laptop nie był czyszczony. Następnie dokładnie przetrzyj klawiaturę ściereczką, możesz zastosować ten sam płyn, który służy do czyszczenia ekranu lub użyć dedykowanych ściereczek przeznaczonych do czyszczenia klawiatury. Warto również przecierać w miarę często klawiaturę ściereczkami antybakteryjnymi. Czyszczenie klawiatury przenośnego komputera jest ważne również ze względów higienicznych.
Touchpad jest równie istotny, co inne elementy zewnętrzne laptopa. Łatwo go „popalcować”, gromadzą się na nim kurz oraz tłuste plamy. Szczeliny wokół touchpada można wyczyścić sprężonym powietrzem, natomiast gładką powierzchnię wystarczy przeczyścić płynem do ekranu.
Porty
Porty USB, HDMI, VGA, czy słuchawek również wymagają odpowiedniego czyszczenia. Takich portów jest co najmniej kilka, choć w nowszych modelach coraz mniej. Najbardziej efektywny i bezpieczny sposób na czyszczenie portów to sprężone powietrze. Istnieje wiele dedykowanych produktów, takich jak gaz sprężony, które szybko pozbędą się wszelkich zanieczyszczeń. Jeżeli jednak znajdą się jakieś większe kłęby kurzu, których nie udało się pozbyć za pomocą środków czyszczących, można się posłużyć pęsetą lub wykałaczką. Przy tej metodzie jednak zalecana jest ostrożność, ponieważ porty i mikrowejścia są bardzo delikatne oraz mało odporne na uszkodzenia.
Czyszczenie układu chłodzenia w laptopie
Układ chłodzenia w laptopie jest bardzo istotnym elementem laptopa. Jak nazwa wskazuje, ma za zadanie chłodzić najważniejsze komponenty laptopa, czyli kartę graficzną oraz procesor. Jeśli zostanie on mocno zakurzony i zaniedbany, łatwo o uszkodzenia. Każdy większy paproch zatykający wentylator zwiększa ryzyko przegrzewania się laptopa. Tym samym przez to system często się zawiesza, a za którymś razem może po prostu się wyłączyć na dobre. Wtedy będzie potrzebna pomoc serwisu. Jeśli wydajność komputera wyraźnie spada, zaczyna być głośny nawet przy niskiej produktywności, a do tego jego obudowa szybko się nagrzewa, warto rozmontować obudowę, żeby dokładnie odkurzyć wnętrze laptopa. Ważne jest, aby nie stosować sprężonego powietrza bez rozkręcania obudowy laptopa. Może to spowodować zablokowanie wirnika wentylatora, a nawet doprowadzić do jego spalenia. Należy odkręcić obudowę za pomocą odpowiednio dobranego śrubokręta. Dopiero po ostrożnym zdjęciu osłony można przystąpić do oczyszczenia wentylatora pędzelkiem z kurzu. Warto też dokładnie wyczyścić kratki wentylacyjne, do których odprowadzane jego gorące powietrze. Można też zabierać laptopa regularnie do serwisu, gdzie profesjonaliści zajmą się czyszczeniem wewnętrznych komponentów. Usługa nie jest droga, a wykonywana przynajmniej raz na rok przyniesie same korzyści i przedłuży żywotność oraz wydajność sprzętu. Pamiętajmy, że nadmierne zakurzenie układu chłodzenia może spowodować poważne uszkodzenia wewnątrz urządzenia, które w ostateczności utrudnią korzystanie z urządzenia lub nawet je uniemożliwią!
Czyszczenie zalanego laptopa
Przy pracy z komputerem zawsze należy zachować ostrożność. Gdy trzyma się napoje w pobliżu elektronicznego sprzętu, jeden nieumyślny ruch może sprawić, że wszystko będzie mokre i, co gorsza, narażone na nieodwracalne uszkodzenia. Jak należy postępować w przypadku zalania laptopa?
Wiele zależy od tego, jaki rodzaj napoju został rozlany. Woda, jako najczystsza substancja, nie dokona tylu szkód co napoje słodkie, gazowane, czy alkohol. Nawet jeżeli słodki napój nie uszkodzi matrycy ani żadnych istotnych wewnętrznych komponentów, może zaschnąć pod klawiszami klawiatury i utrudnić lub uniemożliwić ich używanie.
Jeśli już dojdzie do zalania, należy odłączyć laptop od zasilania, aby nie doszło do zwarcia. Jeżeli laptop się nie wyłączył, lepiej zrobić to ręcznie i jak najszybciej, przytrzymując przycisk „power”. Warto również wyjąć baterię z laptopa, o ile nie jest w niego wbudowana. W tym wypadku pozostaje skupić się na kolejnych etapach ratowania sprzętu. Nie warto używać suszarki, która mogłaby stopić klawiaturę, ani dokładnie wycierać ścierką między klawiszami. Mogłoby to nawet przyśpieszyć proces dostawania się płynu do wnętrza komputera. Możesz przetrzeć krople pozostałe na klawiszach, ale nic więcej, dopóki laptop nie wyschnie. W następnej kolejności należy pozostawić laptopa do wyschnięcia, ale wiele zależy od tego, co dokładnie zostało zalane.
Najbardziej narażony na uszkodzenia jest ekran, więc jeśli ciecz dostała się w sporych ilościach właśnie tam, laptop należy ustawić tak, aby góra była położona dołem, klapy sprzętu maksymalnie wyprostowane. W przypadku zalanej klawiatury laptop można położyć do góry nogami lub położyć przy krawędzi powierzchni ekranem ku dołowi. W przypadku zalanego spodu należy go jak najszybciej ostrożnie przetrzeć i położyć na warstwie ściereczek, czy chusteczek.
Potem następuje proces suszenia. Odłączony od zasilania, wyłączony i odpowiednio ustawiony laptop należy odłożyć i odczekać. Tu lepiej być cierpliwym, bo proces ten może trwać kilkanaście minut, co nawet kilkadziesiąt godzin. Wiele zależy od rodzaju napoju, szybkiej reakcji i szczęścia. Niewłączający się ekran, niedziałający touchpad lub niereagujące porty USB nie powinny od razu budzić niepokoju. Każdy element schnie w swoim czasie.
Zawsze w przypadku zalania laptopa lepiej dmuchać na zimne i sprawdzić, czy wewnętrzne komponenty są nienaruszone, aby w przyszłości nie doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Jeśli potrafisz samemu rozmontować urządzenie, zrób to, najlepiej z pomocą instrukcji naprawy danego modelu, i wyczyść oraz wysusz dokładnie każdy element. Jeśli jednak jest to zadanie ponad miary i umiejętności, lepiej powierzyć to zadanie komuś innemu, na przykład znajomemu, który na pewno się na tym zna, lub, jeśli nie ma innego wyjścia, serwisantowi.